POZOR: Na koučovacím výcviku AKOR® startujícím v květnu 2025 zbývají POSLEDNÍ 3 místa. Přihlaste se zde >

FacebookLinkedIn Instagram

Úvaha o neustále mizejícím obzoru, teroru příležitostí a vnitřní spokojenosti

Připravila jsem pro vás osobní úvahu o neustále mizejícím obzoru, teroru příležitostí a vnitřní (ne)spokojenosti. Při psaní jsem se inspirovala reálnými příběhy mých klientů z osobního koučinku.

 Poznáváte se?

Je krásná. Je chytrá, šikovná a úspěšná, i když si o sobě myslí pravý opak. Je nešťastná. Cítí se osamělá, i když je neustále mezi lidmi. Její pocity a nálady se střídají jako na houpačce. Často ji přepadá myšlenka, že nežije tak zajímavý a naplněný život jako ostatní.

Domnívá se, že musí stihnout všechno, neustále přebíhá mezi nejrůznějšími aktivitami a často má pocit, že vše, co dělá, dělá jen z jakési povinnosti, kterou si však stanovuje jen ona sama. Velmi často ji přepadají myšlenky, že jí ujíždí vlak, že není dost dobrá, dost úspěšná, dost zamilovaná, dost rychlá, dost zcestovalá, dost spokojená. …“

Je zajímavý. Je přitažlivý. Je šikovný, i když si to sám o sobě nemyslí. Bojí se zranění a tak se raději nepouští do hlubších citů. Ve vztahu chce od druhé osoby jistotu, která ho zároveň děsí ze všeho nejvíc. Neumí se zklidnit. Uvnitř sebe pořád někam spěchá, i když má pocit, že nic nedělá. Občas to přežene.

Cítí se osamělý, i když se celý den obklopuje mnoha lidmi a na svém FB profilu má přes 2 000 „přátel“. Své pocity neumí pojmenovat ani sdílet. Myslí si, že ho nikdo ve skutečnosti nezná. Uvnitř sebe cítí prázdno. Nedovoluje si projevit slabost a tak ho jeho pocity a myšlenky občas doslova paralyzují. Sám neví, kdo vlastně je, a co chce…“

O rozdvojené realitě

Facebook, Instagram, Twitter a jiné sociální sítě jsou plné šťastných, usměvavých, přátelských a na plno žijících lidí. Virtuální realita je však od té fyzické vzdálena na hony. Svět chce být klamán a my chceme před světem obstát.

Chceme být lepší než ostatní, chceme být obdivováni, protože doufáme, že díky tomuto obdivu ze strany druhých vzroste naše vnitřní sebehodnota. Avšak to jediné, co tímto způsobem narůstá, pokud k sobě nemáme vybudovaný pozitivní vztah, je velké vnitřní prázdno.

V dnešní době se většina lidí západního světa bravurně naučila uměle potlačovat emoce. Nepsaným pravidlem je, že „emoce nepatří do práce; pláč se nenosí; vše je třeba vydržet; není vhodné dávat najevo to, co se odehrává uvnitř člověka…“.

Naše rozhovory i s těmi nejbližšími lidmi většinou jen nedbale kloužou po povrchu, aniž bychom cokoli skutečně ze sebe sdělili dál. Po celý den jsme přikováni k chytrým telefonům v permanentním zapojení na nejrůznějších sociálních sítích, kde je za vrchol naší sdílné komunikace považováno použití infantilních emotikonů.

Jakákoli odchylka od stávajícího trendu mladý, úspěšný, v pohodě všechno zvládá, znevažuje naši „společenskou značku“. A tak dochází k tomu, že se většina lidí snaží vypadat navenek velmi vyrovnaně, zatímco uvnitř jim jako balvan leží mnohdy velký emoční zmatek. Tento zmatek často nedokážou identifikovat, pojmenovat a už vůbec ne adekvátně zpracovat.

Pocity (především ty negativní) dnes není „cool“ sdílet. A tak přibývá pocitů osamělosti „v místnosti plné lidí“. A čím dál tím více lidí žije samo, protože je v našem dokonale virtuálně propojeném globalizovaném světě čím dál tím těžší potkat lásku.

TIP: Navštivte můj kurz Kouč a osvojte si množství užitečných technik. Například pro eliminaci stresu, zlepšení komunikačních dovedností a změnu přístupu k řešení životních výzev.


O neustále mizejícím obzoru a teroru příležitostí

Přebíháte bez pocitu naplnění neustále od jednoho cíle ke druhému? Dovedete si vychutnat a užít radost z dosažení cíle?

Znáte pohádku O Zlaté rybce?

Když jsem byla malá, vyprávěla mi máma pohádku o rybáři, co chytil zlatou rybu. Zlatá ryba rybáři slíbila, že když ji pustí, splní mu jakékoli přání. Rybář byl překvapen, že ryba mluví, usmál se a zlatou rybu pustil. Byl fascinován tím zvláštním zážitkem. Když přišel domů, vyprávěl svou příhodu ženě, která se na něho zle obořila, že je hloupý, nechat si ujít takovou příležitost. Přinutila ho vrátit se k moři a požádat zlatou rybu, aby mu dala krásný velký nový dům místo jejich chudé chýše.

Rybář zlatou rybu našel a ta mu jeho přání splnila. Jenže když už měla rybářova žena velký krásný nový dům, napadlo ji, že mohla chtít palác a znovu přinutila svého muže, aby vyhledal zlatou rybu a chtěl po ní palác, jinak bude až do konce života nešťastná. Když se tak stalo, napadlo rybářovu ženu, že mohla chtít celé město a pak i celou zemi.

Ani když měla rybářova žena celou zemi, neměla klid, necítila radost, jen jí neustále v mysli hlodalo, že mohla mít celý svět a celý vesmír a tak přinutila svého muže, aby šel a zase zlatou rybu vyhledal. Zlatá ryba však tentokrát toto přání rybářovy ženy nesplnila, naopak svým kouzlem způsobila, že se rybář i jeho žena ocitli v té samé chudé chýši, jako na začátku příběhu.

 

Jste na tom stejně jako rybářova žena?

Současná doba přináší velké množství příležitostí (profesních, osobních…). Svět, poznání a seberealizace dnes nemá hranice. Zatímco dříve bylo již od narození poměrně jasné, jakým směrem se život člověka bude ubírat, možnosti současníků jsou nepřeberné. Tento fakt má samozřejmě svou převažující pozitivní stránku, avšak nese sebou i svůj negativní stín.

Příliš mnoho lidí dnes podléhá „tlaku a teroru příležitostí“. Povrchně zkoušíme různé možnosti a přebíháme od jednoho cíle ke druhému. A to s cílem najít v kupce sena tu jedinou a hlavně tu nejideálnější jehličku, aniž bychom však měli tušení, co vlastně hledáme a aniž bychom hodlali do tohoto procesu cokoli investovat.

V konfrontaci s nedostižným ideálem neexistující reality a pozlátkem obrazu normálnosti (úspěšnosti, pohody, lásky….) prezentovaným prostřednictvím sociálních sítí, však vypadá naše žitá realita vždy nedostatečně. A tak je třeba neustále (stále rychleji a povrchněji) hledat dál. Náš obzor se tak neustále posouvá a čím rychleji běžíme, tím víc před námi v dálce uniká.

Příklad z praxe: Online seznamování

Tento trend lze dobře ukázat na plytkosti online seznamování. Většina nezadaných má dnes několik profilů na různých internetových seznamkách a na specializovaných sociálních sítích. Mnoho z nich permanentně kontroluje aplikace svého chytrého telefonu, které jim ukazují, kolik je právě teď v jejich okolí potencionálních partnerů/partnerek (pro různé formy vztahů) včetně jejich fotografií a profilů.

Souběžně udržují online konverzaci s širším spektrem již vybraných kandidátů a kandidátek pro různou formu a intenzitu vztahu. A mnozí doufají, že se nějakým zázrakem z tohoto množství sama od sebe vyloupne perla, kterou nade všechnu pochybnost poznají a bezbolestně, bez citové investice (která by je mohla zranit) ze své strany, zaplují do vztahu s ní/ním.

Na reálnou schůzku buď raději ani nedorazí, nebo vše nechají po schůzce „vyšumět“, protože by to asi stejně tak nějak nebylo ono. A navíc to vypadá, že někde za rohem už čeká něco lepšího.

Domnívám se, že bohužel málokdo si dnes uvědomuje, že jakýkoli blízký vztah s druhým člověkem je o odvaze:

TIP: Přihlaste se na můj kurz Osobní talent a zjistěte, jaké skryté dovednosti ve vás dřímají.

O vnitřní spokojenosti

Naše spokojenost a pocit štěstí jsou otázkou především naší volby přístupu k našemu životu. Vnější okolnosti, které nás obklopují, se mohou měnit. Nikdo z nás nežije ve vakuu stabilních životních podmínek. Ve vlnách k nám přicházejí dobré a špatné události. Každého z nás potká v životě ztráta, bolest, nemoc a každého z nás potká láska, úspěch, radost…

Důležité je naučit se nepotlačovat své pocity, přijmout je, odžít je, integrovat je do života, avšak nezůstávat v nich zbytečně dlouho. Velmi podstatné je naučit se cíleně „programovat“ na víru v pozitivní vývoj událostí do budoucna.

V tomto kontextu je dobré uvědomit si, že každou životní krizi lze dříve či později přetransformovat v událost, která znamená přínos (důležitou zkušenost) pro náš další život. Díky zpracovaným krizím rosteme, posilujeme svůj charakter, rozšiřujeme obzory, zlepšujeme své schopnosti a zjišťujeme, co je pro nás podstatné.

Životní pády zažíváme všichni bez rozdílu. Každý z nás už zažil horší období a každého z nás v životě těžší chvíle v budoucnu čekají. Neúspěchem není pád, ale neschopnost zvednout se.

Zamyslete se krátce nad svým životem, co vás nejvíce posunulo? Jaké jsou vaše nejcennější životní lekce?

4 kroky k životní spokojenosti

Jestli si dovolíme být v životě spokojení, je především otázkou volby našeho přístupu k životu. Prvním krokem je plné přijetí odpovědnosti za svůj život.

Druhým krokem k naší vnitřní spokojenosti je rovnováha, a proto dnes více než kdy jindy potřebujeme čas a možnost zastavit se, vydechnout a být jen sami sebou. Potřebujeme odpočinek od všech masek a rolí a možnost být jen takovými, jací jsme uvnitř.

Dalším krokem je naučit se opět cítit blízkost a schopnost sdílet.

Posledním (avšak neméně důležitým) prvkem naší vnitřní spokojenosti je pokrytí potřeby neustálého úsilí a směřování za nějakým cílem (přičemž relevantním cílem v tomto slova smyslu může být i životní postoj – nemít cíl). Pro svou vnitřní spokojenost totiž potřebujeme cítit smysl a naplnění.

Náš život je fascinující cesta plná překvapení. Někdy se klikatí, někdy se na ní vyskytne překážka. Naším úkolem je po této cestě jít. Někdo tuto cestu protančí, někdo jen útrpně klopýtá. Každý člověk prochází v životě vlastním procesem hledání, fázemi dezorientace a nejistoty.

Opusťte nerealistické fantazie a očekávání, ale dovolte si být ve svém životě odvážní. Přestaňte hledat zaručené recepty a čáry máry řešení. Vše, co potřebujete, máte k dispozici. Vaše limity jsou mnohem dál, než si v tuto chvíli dokážete představit. Objevování sebe samých je kouzelné dobrodružství.

Jak jste na tom vy?

Chcete se naučit, jak změnit svůj přístup k řešení životních výzev? Chcete zlepšit své komunikační dovednosti a tím i své vztahy? Chcete se naučit pomáhat ostatním měnit jejich životy? Naučte se koučovací a NLP techniky v kurzu Kouč rozvoje osobnosti – v kompletním startovacím výcviku pro vaši úspěšnou praxi.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby