POZOR: Na koučovacím výcviku AKOR® startujícím v květnu 2025 zbývají POSLEDNÍ 3 místa. Přihlaste se zde >

FacebookLinkedIn Instagram

Naučte se vyladit své pocity s pomocí technik NLP

Chcete se naučit v nepříjemných situacích zažívat klid místo stresu? Mám pro vás jednoduchý návod, jak se naladit do příjemného klidu v případech, kdy to nejvíce potřebujete.

Dovoluji si upozornit, že obsah tohoto článku a použité koučovací techniky jsou určeny pouze pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství, psychodiagnostiku, psychiatrickou či jakoukoliv jinou léčbu. 

Poznáváte tyto situace?

Zažili jste již některou z těchto tří situací? A měli jste v té chvíli podobné pocity?

Případ první: Náročná zkouška

Sedíte s ostatními studenty nervózní na dlouhé chodbě VŠ. Už za pár minut se otevřou dveře do zkušební místnosti. Tam vejdete. Vylosujete si otázku, která jedním rychlým soudem zhodnotí celých 5 let studia, co máte za sebou, a rozhodne o vašem dalším směřování. Potíte se. Ruce se vám začínají třást.

Cítíte, že najednou nemůžete popadnout dech. Je vám téměř na omdlení. V hlavě vám víří tisíce myšlenek a vy začínáte propadat panice. Na nic si nevzpomínáte… Když potom předstoupíte před zraky přísné komise, koktáte, ve tváři máte červenou barvu, všechny věci vám padají z rukou, máte okno…

Případ druhý: Znepokojující nemoc

Jste v nemocnici. V ordinaci odborné lékařky. Už nějakou dobu vás pobolívá hlava. Nakonec jste se odhodlala zajít se svým problémem k vašemu praktickému lékaři. Ten vás ujistil, že o nic závažného nejde, ale pro jistotu vás poslal na vyšetření do nemocnice. V nemocnici se vám stáhl žaludek ze studené sterility bílých chodeb a dlouhých plášťů. Najednou si připadáte jako malá holčička.

Srdce vám buší, i když intuitivně i rozumově víte, že o nic závažného s největší pravděpodobností nejde. Absolvovala jste odborné vyšetření. Svým zrakem teď doslova hypnotizujete lékařku, která dlouho mlčky zírá na monitor na obrázek z vašeho rentgenu… Hlavou vám běží tisíce černých scénářů. Potíte se, je vám zima… Cloumá s vámi strach…

Případ třetí: Dlouho očekávané rande

Jste s NÍ. Konečně. Dlouho jste se odhodlával pozvat JI na rande. Nakonec k vašemu velkému překvapení svolila. Je tak krásná, tak milá… V hlavě vám neustále bliká otázka: „Jak by jen mohla – ONA tak DOKONALÁ – chodit s takovým IDIOTEM, jako jsem já?

Klepe se vám hlas. Říkáte absolutní nesmysly a nejhorší je, že o tom víte… Potíte se, třesou se vám ruce. Převrhl jste hrnek s kávou. Zamotáváte se… Cítíte, že se začíná nudit, čím dál tím víc pokukuje po svých hodinkách. Ztrácíte body. Tušíte, vlastně to teď už bezpečně víte, že žádná další schůzka s NÍ už nebude.

Změňte své myšlenky a pocity

Téměř cokoli v lidském chování lze změnit. Myšlenky, pocity a tělo jsou jeden propojený systém. Jakákoli změna v jednom z prvků tohoto systému vyvolá změnu i na úrovni ostatních dvou prvků.

Pamatujte si, že nemůžeme docílit, aby nás nikdy nepřepadl strach, tréma nebo úzkost. Ale můžeme se naučit tyto pocity zvládat a ztlumit je na neohrožující úroveň či proměnit je na pocity jiné. Jednu z možností, jak této změny na emoční úrovni docílit, symbolizují mimořádně efektivní techniky NLP.

VÍTE, ŽE? Neurolingvistické programování (zkráceně NLP) je původně psychoterapeutická metoda vyvinutá Richardem BandleremJohnem Grinderem v 70. letech 20. století.

Jak navodit vnitřní klid

Vraťme se zpět ke třem příkladům z úvodu tohoto článku. A představte si nyní sebe samé v kterékoliv ze zmíněných stresujících situací.

Případ první: Náročná zkouška

Představte si, že čekáte na vstup do zkušební místnosti před závěrečnou zkouškou vašeho vysokoškolského studia. Potíte se, klepou se vám ruce, ztrácíte nervy… V tomto okamžiku si stisknete jedno konkrétní místo na své dlani a najednou vám hlavou proběhne vzpomínka na neuvěřitelně silnou pozitivní událost z vašeho života, kdy jste se cítili v klidu, plní sebevědomí, energie a důvěry v sebe samé.

Souběžně s touto myšlenkou cítíte, jak do vás vstupují přesně ty pocity, které jste cítili tehdy. Tréma z vás opadává. Do zkušební místnosti už vstupujete v relativním klidu a s úsměvem.

Případ druhý: Znepokojující nemoc

Představte si, že čekáte na verdikt lékařky týkající se výsledků vašeho vyšetření. Lékařka dlouho mlčí, sleduje monitor. Vás se zmocňuje panika, co když jde o něco závažného… V tomto okamžiku si stisknete jedno konkrétní místo na své dlani a najednou vám hlavou proběhne vzpomínka na nedávný zážitek z vašeho života, kdy jste cítili hluboký vnitřní klid a mír.

Cítíte, jak do vás vstupují přesně ty pocity, které jste cítili tehdy. Napadne vás, že žádný důvod k obavám není. Vzpomenete si, že podobně vás hlava už jednou bolela a to tehdy, když jste to přehnala se sportem. Až se na vás lékařka podívá, usmíváte se na ni a s klidem si vyslechnete její zprávu, že je vše v pořádku.

Případ třetí: Dlouho očekávané rande

Představte si, že jste konečně s NÍ. Dlouho jste se odhodlával pozvat JI na rande. Nakonec k vašemu velkému překvapení svolila. Je tak krásná, tak milá… V hlavě a po celém těle vám naskakuje strach, že se před ní ztrapníte, cítíte ruměnec na své tváři, nohy vám dřevění, hlas se klepe…

V tomto okamžiku si stisknete jedno konkrétní místo na své dlani a vám přichází na mysl emočně silná vzpomínka na zážitek z minulosti, kdy jste se cítil jako KRÁL. Cítíte příval sebejistoty a pohody. Dlouze se JÍ zadíváte do očí, řeknete JÍ, že je krásná. A všímáte si, že se jemně začervenala ve tváři, pak ji jemně políbíte.

Technika kotvení v kruhu

Tato mimořádně efektivní technika slouží pro modelaci našich pocitů – jejich změnu. Jde o jednu ze základních technik klasického NLP, která dnes existuje v mnoha různých variantách. Prostřednictvím této techniky si budete schopni kdykoli a kdekoli „namodelovat“ určitý stav nebo žádoucí pocit.

Jak to funguje

Technika funguje na principu vytvoření podmíněného reflexu. Přečtěte si, jak definuje podmíněný reflex wikipedie. Zjednodušeně řečeno jde o naučenou reakci na úrovni myšlenek, pocitů a tělesných reakcí, kdy podnět (zde stisknutí vybraného bodu na těle) vyvolá konkrétní představu (zde konkrétní vzpomínku) spojenou se silnou emoční i tělesnou odezvou.

Jak na to

  1. Myslete na určité období ve vašem životě (zážitek), kdy jste se cítili přesně tak, jak se chcete naučit cítit. Skvěle, sebevědomě, radostně, klidně. Nebo kdy jste byli úspěšní, zdraví, atraktivní. Vyberte opravdu ten nejsilnější okamžik, který vás napadá. Vybavte si tento zážitek do všech detailů. Pokud vás nic konkrétního nenapadá, využijte svou fantazii. Znáte někoho, kdo se takto cítí (třeba celebrita nebo románová postava)? Představte si, jaké by to bylo, být takovou osobou. Co asi zažívá? Co prožívá? Jaké jsou její pocity? Hrajte si s touto představou.
  2. Vyberte si místo na svém těle, kterého se kdykoli můžete dotknout (například bod na hřbetu dlaně, bod na bříšku ukazováčku…). Vyberte si jedno slovo (či frázi), které daný pocit symbolizuje a je sladěno s pocitem, který si chcete zakotvit.
  3. Představte si před vámi na podlaze kruh. Můžete mu dát nějakou barvu. Představit si materiál, z něhož je vytvořen.
  4. Vraťte se v mysli do svého zážitku, který si chcete zakotvit. Představte si, že vstupujete do svého tehdejšího těla (těla vybrané osoby) a vidíte vše, co jste tehdy viděli, slyšíte vše, co jste tehdy slyšeli, cítíte vůně, pachy a chuť na jazyku. Následně obraťte svou pozornost k tomu, co jste tehdy cítili za pocit. Prožívejte, co jste prožívali a jakmile si tyto pocity plně uvědomujete, vstupte do svého kruhu.
  5. Svůj vnitřní obrázek učiňte ještě větší, intenzivnější, zářivější a krásnější. Zintenzivněte i zvuky, vše můžete podkreslit hudbou, která váš zážitek doplní. Představte si, že na vás shora svítí reflektor a celou scénu ještě více umocňuje.
  6. Když cítíte, že váš zážitek v emoční rovině dosáhl svého maxima, řekněte si své předem vybrané shrnující slovodotkněte se vybraného místa na vašem těle. Vystupte z kruhu, pusťte vybrané místo a přerušte momentální stav vaší mysli. Myslete cíleně na něco jiného, jděte se na minutu projít.
  7. Celý postup pětkrát zopakujte od bodu 4 do bodu 6.
  8. Otestujte své kotvy. Představte si kruh, vstupte do něj a spusťte kotvy (dotkněte se vybraného místa na těle a řekněte si vybrané slovo). Všímejte si, co se děje. Pokud došlo ke správnému „zakotvení“ vybraného pocitu, automaticky vám v mysli naskakuje vzpomínka, která vyvolává žádoucí pocit a s ním spojené tělesné rekce.
  9. Otestujte si modelaci žádoucího pocitu na budoucí situaci. Představte si něco, čeho se bojíte nejdříve (například vyšetření u lékaře, důležitou zkoušku, pracovní pohovor…) bez použití kotev. Potom „vyhoďte kotvy“ a představte si obávanou situaci nyní. Rozdíl je až neuvěřitelný. Změna vašeho vnitřního stavu s sebou vždy nese změnu myšlení a ta s sebou nese změnu vašeho chování.
  10. Představte si, že váš kruh, v němž jste se cítili tak skvěle, je teď něco, co si nosíte uvnitř sebe samých. Představte si, že se zmenšil do podoby prstýnku, a vy ho nosíte na svém malíčku. Tento prstýnek se stal se vaší součástí a kdykoli budete chtít, můžete ho použít (rozbalit) znovu.

Čím více budete tuto techniku používat, tím snadněji budete schopni vstupovat do libovolných stavů své mysli a vyvolávat si je kdykoli a kdekoli budete chtít. Pamatujte si, že nepoužíváním efekt kotev postupně mizí a zaniká.

Jaký je váš názor?

Na závěr si dovolím požádat vás, abyste přemýšleli o těchto poznatcích z oblasti teorie NLP. Co si o nich myslíte?

Naučte se techniky NLP

Chcete skvěle zvládnout techniky, které v České republice ovládá jen málokdo? Naučte se nejefektivnější techniky současného NLP a NEW CODE NLP v TŘÍDENNÍM KURZU NLP.

[tlac obsah=“Přihlaste se na výcvik“ cil=“https://www.marketahamrlova.cz/kurzy-osobniho-rozvoje/posilovna-mysli/“]

Naučte se, jak změnit svůj přístup k řešení problémů

Chcete trvale zlepšit svou komunikaci a naučit se chápat svět druhých lidí? Chcete se naučit pomáhat ostatním měnit jejich životy prostřednictvím mimořádně silných technik prověřených praxí? Přihlaste se do výcviku NLP KOUČ.

Těším se na vás!

Zdroje použité ke zpracování článku:

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Markéta Hamrlová | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby